Śląskie turystyczne wojaże, czyli Szlakiem Orlich Gniazd cz. II

Jesienna aura, kolorowe liście na szlakach to niezapomniany widok, dlatego warto w listopadowo- grudniowe weekendy aktywnie spędzać czas. Spacery poza miastem są idealnym rozwiązaniem, dla tych, którzy nie boją się zimowej aury! Tym razem polecamy odwiedzenie urokliwych zakątków śląska, w szczególności przebiegający tam Szlak Orlich Gniazd.

Wędrówka wśród zamków, strażnic i zespołów warownych.
Jedną z największych i najbardziej malowniczych krain geograficznych Polski jest jura krakowsko-częstochowska. Wielość atrakcji znajdujących się na tym terenie nie pozwala na ich pominięcie podczas jesiennej wycieczki. Średniowieczne zamki, fortyfikacje obronne, strażnice graniczne to tylko niektóre z wyjątkowych zabytków, które można odnaleźć podczas wędrówek Szlakiem Orlich Gniazd.
Rodzinne wycieczki szlakami historycznych budowli to nie tylko doskonała forma rozrywki, ale i możliwość dokładnego poznania polskich dziejów poprzez pozostałe z dawnych wieków budowle. Słynne Orle Gniazda to ruiny zamków nazwane tak od swojego usytuowania na wysokich wapiennych skałach. Aż 25 strażnic granicznych znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, który po raz pierwszy został wytyczony przez wybitnego krajoznawcę Kazimierza Sosnowskiego i liczy sobie łącznie 163 km. O tym, że jest to trasa niezwykła świadczy fakt, iż szlak został wpisany do polskiego rejestru znakowanych szlaków pieszych, z pierwszą pozycją na liście. Wyjątkowe walory krajobrazowe, ciekawe ukształtowanie terenu i znajdujące się na jego terenie liczne zabytki to argumenty potwierdzające zajmowaną przez szlak pozycję lidera.
Przebieg szlaku pozwala na pokonanie go niemal w całości samochodem i sami możemy zadecydować jaką część trasy chcemy przejść pieszo, a jaki odcinek przejedziemy pojazdem. Dzięki takiej dogodności możemy się wybrać na Szlak Orlich Gniazd nawet w bardziej pochmurny, jesienny dzień.

Od Smolenia do Częstochowy.
W ładniejszy dzień, tym, którzy będą mieli ochotę na podziwianie widoków, polecamy spacer na terenach rezerwatu przyrody w Smoleniu. Ten przystanek w weekendowym wypadzie zauroczy każdego piechura ciekawym ukształtowaniem krajobrazu, malowniczo rozsianymi wapiennymi skałkami oraz bukowym lasem. Ważnym punktem wycieczki po Smoleniu są urokliwe ruiny XIV-wiecznego gotyckiego zamku Pileckich wraz z cylindryczną wieżą. Pomimo, że zamek został w XVII wieku mocno zniszczony przez Szwedów, przyciąga do dziś rzesze turystów
Podążając śląską częścią Szlaku Orlich Gniazd nie możemy pominąć wizyty w zamku Ogrodzieniec, czyli jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów wycieczki po szlaku. Ruiny zamku mieszczą się na Górze Aleksandra Janowskiego, czyli najwyższym wzniesieniu Jury, co m.in. zwiększyło ich rozpoznawalność na tyle, że stały się one motywem przewodnim odznaki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecka budowla jest niewątpliwie również najbardziej interesującą konstrukcją obronną całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek przez wieki pozostawał niezdobytą twierdzą dzięki wyjątkowym walorom ochronnym – usytuowaniu na szczycie skał. Zamek wybudował ród Włodków Sulimczyków, następnie przeszedł on w ręce krakowskiej rodziny Bonerów, którzy przebudowali go, przekształcając w rezydencję renesansową. Kolejnymi władcami zamku były rody Ligęzów i Firlejów, który aż do czasu walk z wojskami szwedzkimi służył jako budowla mieszkalna. Po zniszczeniach dokonanych w czasie walk, przez wiele lat pozostawał zniszczony, aż do roku 1949, gdy rozpoczęły się przy nim prace konserwatorskie, po których zamek udało się przywrócić do jego dzisiejszej postaci.
Po Ogrodzieńcu koniecznym punktem weekendowej wycieczki jest Morsko. To właśnie tam zobaczymy ruiny strażnicy obronnej, zwanej w średniowieczu Bąkowcem. Cały kompleks składający się z części mieszkalnej oraz obronnej obecnie znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego, więc po zwiedzaniu możemy zrobić właśnie w Morsku przystanek w podróży.
Bobolice i Mirów to sąsiadujące ze sobą ruiny zamków, które zgodnie z legendą wznieśli dwaj identyczni bracia. Oba zamki powstały za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Bobolicki zamek jest aktualnie odrestaurowywany, jednak prace konserwatorskie nie uniemożliwiają wejścia dla zwiedzających, których do odwiedzenia zamku zachęca legenda mówiąca o wielkim skarbie znajdującym się w podziemiach łączących zamki: bobolicki i mirowski.
Olsztyn koło Częstochowy to kolejny z zamków na szlaku weekendowych voyage. Ta średniowieczna atrakcja jest położona wśród skałek wapiennych i posiada najbardziej charakterystyczną wieżę na całej trasie szlaku. Jednak najciekawszymi elementami związanymi z olsztyńskim zamkiem są komnaty połączone ze skalnymi jaskiniami oraz platforma widokowa znajdująca się na wieży, z której można podziwiać okoliczne widoki.
Ostatni punkt na śląskim szlaku orlich gniazd to Częstochowa, gdzie, co może się wydawać nieprawdopodobne „orlim gniazdem” jest klasztor Jasnogórski. To właśnie tam znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, z którym związany jest kult maryjny. Ten obfitujący w atrakcje architektoniczne, malarskie i historyczne obiekt pozwala na spędzenie urozmaiconego wycieczkowego weekendu. Po zwiedzaniu klasztoru warto jest odwiedzić pobliskie parki podjasnogórskie, które jesienną porą są pełne uroku.

Zmontuj sobie wyjazd!
Wielość atrakcji i niezapomniane wrażenia to elementy śląskiego szlaku orlich gniazd. Między innymi dlatego warto ubrać cieplejszą kurtkę i zabrać najbliższych na weekendową wycieczkę. Dokładny plan wycieczki po śląskim Szlaku Orlich Gniazd to element konieczny dla udanej wyprawy. Wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu jest szczególnie istotne gdy jadą z nami dzieci, dokładny wybór klimatycznego miejsca noclegowego i przyjemnych restauracji, pozwoli nam na umiejętnie połączenie zwiedzania z relaksem.
„Weekendowe wypady, czyli forma spędzania wolnego czasu, którą staramy się mocno promować, to nie tylko okazja do złapania odrobiny „świeżego powietrza”, ale też fantastyczny sposób na poznanie pięknych, często nieznanych zakątków. Dzięki internetowym przewodnikom, takim jak TurIT.pl, swój wyjazd możemy zaplanować nawet w piątkowy wieczór, wyszukując lokalne atrakcje, godziny otwarć zamków i decydując się na rezerwację miejsca noclegowego online. Nawet tak przyjemna trasa jak Szlak Orlich Gniazd może stać się jeszcze atrakcyjniejsza, jeśli dokładnie zaplanujemy wszystkie szczegóły wycieczki, znajdując np. klimatyczne restauracje w okolicy odwiedzanych punktów, a z internetowym przewodnikiem jest to bardzo proste” – tak o zaletach nowego portalu poświęconego atrakcjom Polski, Czech i Słowacji mówi Piotr Zielonacki z Wydawnictwa Family Cup.

Turit.pl to najnowszy serwis internetowy Wydawnictwa Family Cup Sp. z o.o. Powstał z myślą o wszystkich osobach, które poszukują ciekawych miejsc wypoczynkowych w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Serwis turit.pl jest również dostępny w wersjach językowych:
angielskiej – www.tourit.co.uk
rosyjskiej – www.tur-it.ru
niemieckiej – www.turit.de
Wydawnictwo Family Cup Sp. z o.o. jest także właścicielem innych serwisów internetowych o tematyce turystycznej i sportowej – www.nanarty.info, www.sportowystyl.com.pl, www.slowacja-latem.pl, www.czechy-latem.pl, www.pojezierza.com.pl, a także organizuje największy w Polsce cykl zawodów dla amatorów pod nazwą Family Cup.

Kontakt: agnieszka.kalinska@s4.pl

Zobacz podobne ogłoszenia

  • Wysublimowana oferta pożyczki

    Wysublimowana oferta pożyczki Oferuję z największą niezawodnością i szybkością pożyczki na całym świecie w wysokości od 5 000 do 2 000 000 euro każdemu, kto naprawdę potrzebuje. Moje oprocentowanie wynosi 02% rocznie. Kontakt: kimdescamper@gmail.com

  • Wyjątkowa oferta pożyczki

    Wyjątkowa oferta pożyczki Witam, jestem inwestorem; Jestem gotowy udzielić ci pożyczki pomiędzy 5 000 euro i 12 000 000 euro przy oprocentowaniu 3% w skali roku. Kontakt mailowy: claranoter@gmail.com

  • Wyjątkowa oferta kredytowa

    Wyjątkowa oferta kredytowa Pożyczki od 2 000 do 12 000 000 euro udzielamy bez protokołu maksymalnie po 48 godzinach. Jeśli chciałbyś skorzystać z kredytu lub finansowania na realizację swoich projektów! Kontakt: claralepenz@gmail.com

  • Wyjątkowa oferta kredytowa

    Wyjątkowa oferta kredytowa Pożyczki od 2 000 do 9 000 000 euro udzielamy bez protokołu po maksymalnie 48 godzinach. Jeśli chciałbyś skorzystać z kredytu lub finansowania na realizację swoich projektów napisz do nas! Kontakt: claranoter@gmail.com

  • Oferta kredytowa

    Oferta kredytowa Jestem osobą fizyczną, oferuję pożyczki od 4 000 do 25 000 000 euro bez protokołu z przystępną stopą procentową 02%. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się ze mną: E-mail: claralepenz@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.