Air Show 2015 Radom

Różnego typu pokazy lotnicze, znane pod bardziej chwytliwą nazwą „Air Show” zyskują w Polsce coraz większą popularność, a na ich organizację decydują się kolejne miasta. Wydarzenia te, głównie ze względu na dużą efektowność, przyciągają zawsze rzesze publiczności, a transmisje i zdjęcia z nich można znaleźć w ogólnodostępnych mediach. Jednym z miast, które zdecydowało się na organizację Air Show w 2015 roku był Radom, a oczekiwania organizatorów zostały spełnione – impreza cieszyła się dużym powodzeniem, tak dużym, że wspomina o nim jeszcze niniejszy tekst.

Największe w Polsce pokazy lotnicze odbyły się w dniach 22-23 sierpnia. Pierwsze maszyny pojawiły się w Radomiu już w połowie tygodnia, a w piątek poprzedzający wydarzenie rozpoczęto próby i przygotowania do pokazu. W wydarzeniu brały udział zarówno grupy akrobatyczne jak i piloci soliści. Widzowie dopisali. Miasto uruchomiło z tej okazji niemal całą swoją flotę autobusów miejskich, w ten weekend po mieście jeździło niemal 170 pojazdów komunikacji miejskiej.Airshow

Air Show jest imprezą cykliczną, która organizowana jest co dwa lata. Poza atrakcjami powietrznymi, widzowie mogą również oglądać naziemną wystawę sprzętu wojskowego. Jest to największa tego typu impreza w Polsce, a w każdym dniu pokazu publiczność może oglądać 10 godzin pokazów umiejętności najlepszych pilotów. W Air Show wzięło udział niemal 260 jednostek powietrznych z Polski i 19 innych krajów, m.in. w Włoch, Hiszpanii, Jordanii, Szwajcarii.

Pierwszy pokaz lotniczy odbył się w Radomiu w roku 2000, a od 2003 impreza odbywa się regularnie co dwa lata. Wcześniej, od roku 1991, show odbywało się w Poznaniu, później przez jakiś czas w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie.

Termin tegorocznej imprezy zbiegł się z datami dwóch ważnych wydarzeń w historii polskiego lotnictwa: 75 rocznicy Bity o Anglię oraz stuleciem urodzin wybitnego pilota generała Stanisława Skalskiego. Jedną z gwiazd Air Show był kapitan Adrian Rojek z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, który zasłynął swoim widowiskowym, pionowym startem podczas niedawnego Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii. Film z tego wydarzenia obejrzano na You Tubie kilka milionów razy.

Organizatorami imprezy są Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom oraz Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.